reklam

İMPARATOR HADRİANUS KADİRLİ’YE GELDİ Mİ?

27 Kasım 2020 - 11:41 'de eklendi ve 45 views kez görüntülendi.
resim
reklam

Gazetemizde yayınlanan ROMA İMPARATORU HADRİANUS ALACAMİDE AYİNE KATILDI MI haberimize tarihci Cezmi Yurtsever’den cevap geldi. Yurtsever cevabında;
“Öncelikle Roma İmparatoru Hadrianus’un, Kadirli’nin antik ismi olan Flaviapolis Kadirli’ye geldi mi sorusunun cevabını vermek gerekiyor. Hadrianus veya kısa söylenişi ile Hadrian, 117 ve 138 yılları arasında Roma İmparatoru oldu. Kadirli’ye isim olarak verilen Flavien haenedanı ise 69-96 yılları arasında işbaşanda kalmıştır.
Flaviapolis/Kadirli şehrine Hadrianus’un geldiği hakkında herhangi bir tarihi belge ve bilgi yoktur. Ancak onun Anadolu seyahatları ve Fırat nehrine kadar uzanan askeri harekat içinde bulunduğu hakkında bilgiler vardır. Hadrianus’un Flavyapolis’e kadar geldiği ve burada aynı aileden bir kız ile evlendiği görüşleri de doğru olamaz.
HADRİANUS HEYKELİ’NİN BULUNMASI
Kadirli şehrinin yerinde bulunan Antik Roma ‘Flavyapolis’ şehrinde 1933 yılında Hükümet binasının karşısında ve Coşkunlar ailesi sıra evleri konaklarının bulunduğu yerde bir inşaat kazı çalışması esnasında Hadrianus heykeli bulundu. Kaymakam Fazıl Haluk Bey’e haber verildi. Kaymakam dahil yöneticiler savcı, doktor dahil olay yerine geldiler. Hadrianus heykeli toprak altından çıkarılmış ve yerde yatar bir halde idi. Heykelin baldırdan aşağı ayak kısmı parçalanmıştı. Ve o anın fotoğrafı çekildi.
Sonraki günlerde Kadirli’de bulunan Hadrianus heykelinin İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne gönderilmesine karar verildi. Ve günümüzde de Hadrianus heykeli İstanbul’da Arkeoloji Müzesi salonundadır.
Kadirli’de bulunan Hadrianus heykeli, Roma tarihi ve arkeolıji bilimi için oldukça önemlidir. Hadrianus’un çok sayıda büst ve heykel parçası bulunmakla berber belki de bir bütün olarak en önemli Hadrianus heykeli Kadirli’de buunmuş olanıdır. Ve Vikipedia Ansiklopediasının bir parçası olan Wikivand’da da yayınlanmıştır.
HADRİANUS ZAMANINDA KADİRLİ
Kadirli şehir merkezinde antik Flavyapolis şehrinin kalıntıları olan yapılara zaman zaman inşaat çalışmaları esnasında rastlanır. Uzun Ahmet Konağı arsasında Roma hamamı, Merkez Ortaokulu’nun doğu tarafında antik kent mahallesi, Ve son zamanlarda şehir merkezinden Andırın’a giden yol kıyısında bir inşaatın temel kazısında ortaya çıkan mozayikler gibi. Tarihi Alacami’nin mimari yapısı buranın bir Roma tapınağı olarak yapıldığını da gösterir. Yine Kadirli’de bulunan Flavyapolis antik kentine ait paraların bulunması ve bu şehrin Romalılar zamanında ne kadar geliştiğini gösterir.
Özet olarak Hadrianus’un Kadirli’ye gelmiş olduğu ispatlanmış olmamakla beraber heykelinin burada bulunması onun tarihi Flayapolis şehri ile olan ilgisini bağlantısını açıklar. Ama bir gerçek var ki Hadrianus, Flyavyapolis’e gelerek burada adı geçen Flavyen ailesinden bir kadın ile evlendiği doğru değildir.
Bütün bunlara rağmen, hayaller içinde Hadrianus’u Kadirli’ye getirmek ve burada onun evlenmesi olayının hikayesini yazmak bile Alacami ve Kadirli’nin tarihi tanıtımını yapmak, turizmin gelişmesini sağlamak için de önemlidir.” Dedi

reklam