reklam

MISIR’DA KIRMIZI ÖRÜMCEK VE YAPRAK BİTİ ZARARLILARI GÖRÜLÜYOR

15 Haziran 2020 - 13:20 'de eklendi ve 122 views kez görüntülendi.
resim
reklam

Kadirli’de, mısır tarlalarında yaprak biti ve kırmızı örümceğin lokal olarak görülmeye başladığı bildirildi.
Kadirli Tarım ve Orman Müdürü Fatin Rüştü Özeser, kırmızı örümcek ve yaprak biti yoğun olarak görülen tarla sahiplerinin mutlaka ilaçlama yapması gerektiğini söyledi.
Kadirli Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince mısır ve diğer ekilişi yapılan alanlarda yapılan periyodik kontrollerde lokal olarak mısır tarlalarında yaprak biti ve kırmızı örümcek zararlılarına rastlandığını belirten Özeser, şu önemli bilgileri verdi:
“Kadirlimizde yaklaşık 200 bin dekar arazide mısır ekimi yapılıyor. Bu arazilerde müdürlüğümüz elemanları tarafından yapılan kontrollerde zararlıların yoğun olarak görülmüştür. Özellikle mısır koçanlarında kırmızı örümceğin yoğun olarak görülmesi durumunda ilaçlı mücadelenin yapılması önem arz etmektedir. Mısır ekimi yapan üreticilerimizin ürünlerinde verim kaybı yaşamaması ve ekonomik zarara uğramaması için ekonomik zarar seviyesine ulaşan bölgelerde bu zararlılarla mücadele etmesi büyük önem taşımaktadır. Kadirli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri tarafından periyodik aralıklarla arazilerde hastalık, zararlı ve yabancı ot kontrolleri yapılmakta olup üretim sezonu boyunca aralıksız devam edecektir” diyerek bu zararlıların görüldüğü tarla sahiplerinin tarlalarını sürekli kontrol etmelerini istiyoruz..”

reklam